Kā eļļot un apstrādāt virtuves koka darbvirsmas

Šeit mēs aplūkojam masīvkoka virtuves darba virsmu apstrādi, eļļošanu, kopšanu un uzturēšanu. Mēs iepazīstinām jūs ar koka darba virsmu apstrādes paņēmieniem un to, kā pareizi eļļot darba virsmu, lai nodrošinātu tās ilgstošu kalpošanu. Iekļauti arī padomi koka darba virsmu labošanai un atjaunošanai.

Cietkoksnes virtuves darbvirsmas eļļošana

Pirms uzstādīšanas cietkoksnes darba virsmas rūpīgi jāapstrādā ar vismaz trim aizsargājošas koksnes eļļas kārtām uz visām pusēm (ieskaitot apakšpusi). Ir arī izdevīgi pēc iespējas vairāk slāņu uzklāt uz darba virsmas gala grauda, ​​jo šī ir vieta, kas absorbēs visvairāk mitruma. Papildu trīs līdz četri slāņi jāpieliek arī ap krāna caurumiem, izlietnes izgriezumiem un vietām, kur to smagi lieto vai pakļauj.

Eļļas vislabāk uzklāt, izmantojot otu bez pūkas, nevis suku. Audekls bez pūkas ir jebkura veida materiāls, kas uz koka neizdalīs nekādas daļiņas – vecs T-krekls parasti ir ideāls.

Pašiem uzklājot eļļu, vislabāk ir uzklāt vairākas plānas kārtas, nevis vienu biezu. Lai iegūtu labākos rezultātus, vienmēr ieeļļojiet darba virsmu koksnes graudu virzienā.

Pēc pirmā kārtas uzklāšanas jūs, iespējams, pamanīsit, ka dažas vietas ir mitras, bet citas ir sausas. Tas ir tāpēc, ka koksne absorbēs eļļu dažādās pakāpēs. Pagaidiet 15 minūtes un pēc tam vēlreiz lieciet eļļu pa visu virsmu, lai nodrošinātu vienmērīgu izkliedi. Neļaujiet lieliem eļļas baseiniem nožūt uz virsmas.

Otro un trešo kārtu uzklāj tādā pašā veidā, atstājot ½ stundu – 1 stundu žāvēšanas laikam starp slāņiem. Ja dažās vietās virsma jūtas nedaudz raupja vai ja vēlaties iegūt gludāku virsmu, mēs iesakām uzklāt vēl vienu eļļas kārtu, izmantojot vai nu neilona tīrīšanas sūkli, vai stiepļu vilnu.

Darba virsmas var smalki slīpēt starp pārklājumiem, izmantojot smilšpapīru no 120 līdz 180 graudiem.

Tomēr nekad nelietojiet smilšpapīru, kas ir smalkāks par 180 graudiem, jo ​​tas virsmu noslīpē pārāk smalki, lai turpmāk eļļa varētu pareizi iekļūt virsmā.

Ieeļļotas darbvirsmas aprūpe un uzturēšana

Pastāvīga kokmateriālu kopšana un eļļošana izceļ un uzlabo tā izskatu, kā arī aizsargā koksnes virsmas no nodiluma.

Jūsu jaunā darba virsma pirmās sešas nedēļas jāapstrādā ar eļļu katru nedēļu un pēc tam vismaz reizi trīs mēnešos. Ja jūs domājat, ka jūsu darba virsmai ir nepieciešama eļļošana regulāri, tad jūtieties brīvi uzklājiet tik bieži, cik vēlaties – jūs nevarat pārspīlēt. Šī vienkāršā procedūra saglabās jūsu cietkoksnes darba virsmas krāsu un spīdumu, kā arī tās izskats būs tikpat kā jaunai. Vienkārši atcerieties vienmērīgi uzklāt eļļu plānās kārtās, izmantojot drāniņu bez plūksnām un pēc 10-15 minūtēm noņemt lieko eļļu.

Ja virs izlietnes ir uzstādīta darba virsma, eļļu vajadzētu uzklāt katru mēnesi.

Ūdens noplūde un citi šķidrumi vienmēr ir nekavējoties jāatmitrina, lai novērstu traipu parādīšanos uz virsmas – īpaši pirmajās uzstādīšanas nedēļās. Mēs iesakām dvieli turēt parocīgā vietā tikai šim nolūkam.

Darba virsmas regulāri jātīra, izmantojot mazgāšanas līdzekli un siltu (ne karstu) ūdeni. Šķidrumu uzklājiet taupīgi un pēc tam noslaukiet – ūdeni nekad nedrīkst atstāt ilgi stāvēt uz koka virsmām.

Daži padomi

  • Nekad nelietojiet universālus tīrīšanas līdzekļus, kas satur ķīmiskus elementus, un jo īpaši izvairieties no pulveru mazgāšanas. Tīrīšanas nolūkos var izmantot neilona mazgāšanas sūkli, taču pēc tam zonai var būt nepieciešama atkārtota eļļošana
  • Ēdienu pagatavošanai vienmēr izmantojiet smalcināšanas dēli – griešana tieši uz darba virsmas sabojās to
  • Karstās pannas, priekšmetus ar rupju dibenu un mitrus priekšmetus nedrīkst novietot tieši uz koka darba virsmas – vienmēr izmantojiet statīvus vai karstumizturīgus paklājus, lai aizsargātu darba virsmu no apdeguma. Tiešs kontakts ar dzelzs, tērauda vai vara traukiem var arī sabojāt koksnes virsmas, tāpēc no tā vajadzētu izvairīties

Bojātu koka darba virsmu atjaunošana vai remonts

Ja jūsu darba virsma ir bojāta vai ļoti nepieciešama atjaunošana, to var noslīpēt ar smalku smilšpapīru (ne smalkāku par 180 graudiem).

Lai iegūtu labākos rezultātus, pirms slīpēšanas nedaudz samitriniet virsmu.

Lielākiem, plašākiem bojājumiem / iespiedumiem utt. Var izmantot rupjāku papīru, bet pēc tam smalcināt līdz smalkai galīgai slīpēšanai (atkal ne smalkāks par 180 graudiem). Pēc tam eļļu uzklāj tāpat kā iepriekš.

Darbvirsmu eļļa parasti ir dabīgs produkts, kas izgatavots no dažādām augu eļļām, kuras lielākoties ir bez šķīdinātājiem.

Eļļas, ko izmanto darba virsmu apstrādei

Eļļas, kuras var izmantot koka darba virsmu apstrādei, ietver:

  • Dāņu eļļa: dažādu eļļu, piemēram, tunga un linsēklu, maisījums. Dānijas eļļa, kas nodrošina lielisku aizsardzību, ir līdz šim vienkāršākā eļļa
  • Tungu eļļa: koks, kas atrodams Ķīnā, Āfrikas daļās un dažās Dienvidamerikas valstīs. Tungu eļļa nodrošina izcilu aizsardzību, bet to ir grūtāk pielietot un tai ir nepieciešams daudz lielāks žūšanas laiks
  • Linsēklu eļļa: iegūst no linu auga sēklām, tās tvaicējot un sasmalcinot. Neapstrādātu linsēklu eļļu var vārīt, lai žāvēšanas process būtu ātrāks. Linsēklu eļļai parasti nepieciešams vairāk pielietojuma nekā citām eļļām, jo ​​tā daudz ātrāk izžūst
  • Tīkkoka eļļa: Dabisko eļļu maisījums no augu produktiem

Atcerieties, ka nekad nelieciet laku vai krāsu uz virsmas, kuru var izmantot ēdiena pagatavošanai, un vienmēr uz koka darba virsmām izmantojiet smalcināšanas dēli. Saindēšanās ar pārtiku nav jauka!