GRĪDAS EĻĻOŠANA
Laika gaitā jūsu koka grīda var zaudēt spīdumu un krāsu, kāda tai kādreiz bija. Tas, ļoti iespējams, ir saistīts ar faktu, ka jūsu grīda ir jāatsvaidzina un jāatdzīvina ar eļļu. Koka grīdas eļļošana palīdz uzlabot tās virsmas izskatu, kā arī nodrošina aizsardzību.
Ja vēlaties eļļot koka grīdas segumu, ir svarīgi apsvērt tā priekšrocības, nepieciešamās darbības un to, cik bieži jums vajadzētu grīdas eļļošanu veikt.
Kāpēc ir svarīga koka grīdas eļļošana?
Pirmkārt, ieeļļotas koka grīdas palīdz to ilgmūžībai. Eļļa atdzīvina grīdas izskatu. Grīdas eļļošana aizsargā grīdas virsmu, lai tā ilgāk saglabātu izskatu kā pilnīgi jauna.
Jūsu grīda ir izslāpusi
Koka grīdas slāpst. Tas var izklausīties dīvaini, bet tā ir taisnība.
Ja eļļa neaizsargā virsmu, jūsu koksne patērēs visu mitrumu, kurš atrodas uz grīdas. Ja šis ūdens nokļūst koksnē, grīda pārvietosies un var radīt ilgtermiņa bojājumus.
Ar aizsargājošu eļļas pārklājumu jūsu grīda nespēj absorbēt šo mitrumu, tādējādi aizsargājot jūsu grīdas segumu.
Ja jūs esat mājdzīvnieka īpašnieks
Koka grīdu eļļošanas ilgmūžības un izturības faktori padara to par ideālu mājdzīvnieku īpašniekiem. Piemēram, visas skrambas, ko rada nagi vai zobi, var vienkārši noslīpēt un ieeļļot.
Izstrādājot detaļas dizainā
Eļļotas koka grīdas izceļ pārsteidzoši smalkās detaļas un katra dēļa graudus. Rezultātā tas nodrošina plašu toņu un krāsu diapazonu atkarībā no izmantotās eļļas.
Mūsu eļļu klāsts veic perfektu darbu, padarot jūsu grīdas segumu patiesi unikālu, piedāvājot siltus, zemnieciskus toņus, gaišāku un smalkāku apdari. Dzidras eļļas palīdz parādīt grīdas dabisko skaistumu.
Grīdas aizsardzība
Nepabeigta koka grīda nav aizsargāta pret šķidrumu traipiem, piemēram, vīna, kolas vai mērces. Vienkārša eļļota apdare novērš nevēlamus, paliekošus traipus.
Pati eļļa darbojas kā aizsargslānis, tāpēc šķidrumus nevar absorbēt koksnes šķiedrās.
Neļaujiet grīdai izžūt un plaisāt
Ārkārtējos gadījumos jūsu grīda var plaisāt, jo trūkst eļļas, ko tai regulāri jāsaņem. Lai gan tas notiek tikai ārkārtējos apstākļos, ir svarīgi ņemt vērā nepieciešamību regulāri eļļot koka grīdas.
Pastāvīga apkope
Jebkurai cietkoksnes grīdas formai nepieciešama apkope.
Tomēr, pienācīgi rūpējoties, grīdas ieeļļojot, jums nevajadzēs pārāk bieži grīdu slīpēt.
Koka grīdu eļļošanai vajadzētu būt daļai no jūsu koka grīdas apkopes kārtības.
Ātra atkārtota koka grīdas eļļošana:
- Palīdz ar ilgmūžību.
- Aizsargā pret mājdzīvnieku skrāpējumiem.
- Ātra un ērta labošana.
- Izceļ detaļas, toni un krāsu.
- Palīdz saglabāt jūsu grīdas izskatu
- Lielāka aizsardzība pret šķidriem traipiem.
- Neļauj jūsu grīdai izžūt un plaisāt.
Koka grīdas eļļošana soli pa solim:
Grīdas seguma sagatavošana
- Ja jūsu grīda iepriekš ir ieeļļota, eļļu varat uzklāt tieši virsū. Grīdām ar dažādu apdari, piemēram, laku, jums virsma būs jānoslīpē, līdz jūs nonākat līdz kokam. Tas nepieciešams, lai pārliecinātos, ka citam esošajam slānim nepievienojat papildu eļļas slāņus.
- Ja pēc jauna eļļota grīdas seguma pievienojat papildināšanas slāni, jums tas nav jānoslīpē. Jauno kārtu var uzklāt pa virsu, ņemot vērā to, ka eļļa ir tāda pati kā iepriekšējā kārta.
- Noteikti notīriet no grīdas seguma jebkāda veida netīrumus vai gružus, jo tas neļauj netīrumiem nogulst zem eļļas.
- Pārliecinieties, vai istaba ir labi vēdināta. Tas ir paredzēts, lai pārliecinātos, ka no eļļas var izplūst izgarojumi.
Koka grīdas eļļošana – process
- Rūpīgi samaisiet eļļu traukā, lai pārliecinātos, ka visi komponenti ir labi sajaukti
- Izmantojiet stīvu suku vai rullīti un vienmērīgi uzklājiet eļļu. Noteikti eļļu uzklājiet plāni, lai slāņi būtu vienmērīgi.
- Pirms vairāku slāņu uzklāšanas, ļaujiet eļļai nožūt. Izmantojiet to pašu paņēmienu kā iepriekš aprakstītajā solī, vienlaikus uzklājot plānas kārtas
- Atkarībā no eļļas veida, izmantojiet no 1 līdz 3 kārtām, pirms jauna slāņa uzklāšanas pārliecinieties, vai katrs slānis ir sauss.
Cik bieži jāveic koka grīdas eļļošana
Mājsaimniecībai mēs iesakām eļļot koka grīdas ik pēc 2 gadiem, iespējams, vēlēsities to izdarīt ātrāk, atkarībā no tā, cik intensīvi tiek izmantots jūsu grīdas segums.
Ja jūs pērkat grīdas segumu, kas ir ieeļļots, mēs iesakām grīdu vēlreiz eļļot, kad tā ir ieklāta.
Tas ir tāpēc, ka jūsu grīdas segumu varēja glabāt vairākus mēnešus, un tā var būt nedaudz sausa. Atkārtoti ieeļļojot jauno grīdas segumu, tiek iegūts neliels nepieciešamais mitrums.
Koka grīdu eļļošanas jautājumi
Vai eļļa mainīs jūsu grīdas krāsu?
Tas ir atkarīgs no izvēlētās eļļas. Dažas eļļas maina jūsu grīdas seguma kopējo krāsu vai nokrāsu, no otras puses, citas eļļas vienkārši pievieno tā virsmai aizsargājošu slāni. Ja jūs meklējat eļļu, kas nodrošina atšķirīgu nokrāsu, mūsu tonēto eļļu klāsts piedāvā plašas iespējas.
Vai jums nekavējoties vajadzētu eļļot koka grīdas segumu?
Mēs iesakām pēc iespējas drīzāk pēc grīdas ieklāšanas koka grīdu eļļot. Tas ir tāpēc, ka grīdas segums uzglabāšanas laikā var nedaudz izžūt. Atkārtota eļļošana nedaudz palielina esošo eļļas slāni. Tas palīdz radīt papildu krāsu un toni, kā arī papildu aizsardzību.
Vai visām grīdām ir nepieciešama eļļošana?
Ne visām grīdām nepieciešama eļļošana, tomēr ir daži īpaši faktori, kas jāņem vērā atkarībā no tā, kāds grīdas segums jums ir.
Ja jūsu koka grīdas segums ir ieeļļots, kā minēts iepriekš, mēs iesakām atkārtoti eļļot grīdas segumu. Tas atkārtoti mitrina koksni.
Lai lakotu koka grīdas segumu varētu eļļot, tas jānoslīpē līdz dēļiem. Tas jādara tāpēc, ka laka darbojas kā jau esošs aizsargslānis. Eļļa neuzsūcas koksnē, ja tai ir lakas apdare.
Koka grīdai ir masīvkoka finieris kā dēļa virsmai. Tas nozīmē, ka jūs varat uzklāt eļļu uz inženierijas koksnes dēļiem, tomēr pārliecinieties, vai grīdas segumam nav jau uzklāta lakota apdare. Pretējā gadījumā pirms eļļas uzklāšanas jums būs jānoslīpē finieris.
Lamināta, vinila grīdas nevar ieeļļot, jo tām nav koka virsmas, lai eļļa varētu absorbēt.
KOKA GRĪDAS LAKOŠANA
Koksni ir vieglāk uzturēt tīru, nekā paklājus, koksne mazāk labvēlīga māju ērcītēm un putekļiem – koksne ir lieliska, ja ciešat no alerģijām – un mūsdienās ir pieejams daudz ilgtspējīgu, videi draudzīgu iespēju noklāt grīdas ar koksni.
Tātad, kā saglabāt silto un viesmīlīgo koka grīdas segumu perfektā stāvoklī? Mēs saņemam daudz jautājumu par to, kā lakot koka grīdu, tāpēc šeit ir daži saprātīgi norādījumi mūsu klientiem.
Koka grīdas lakošana – poliuretāna laka
Pirmkārt, jums jāizlemj par savu laku. Vai jums nepieciešama laka uz eļļas, šķīdinātāju vai ūdens bāzes?
- Lai arī uz eļļas bāzes izgatavoti poliuretāni ir vieglāk uzklājami, tagad tos reti izmanto, jo tie mēdz pievienot kokam daudz krāsas, var pilnībā izgaisoties, iespējams, nedēļās, un tiem ir īss glabāšanas laiks. Divas vai trīs uzklājumi parasti sasniedz vēlamo rezultātu. Bet paturiet prātā, ka tas ir smaržīgāks par izstrādājumiem, kuru pamatā ir ūdens bāzes un to žāvēšana prasa daudz ilgāku laiku nekā alternatīvās šķīdinātāju vai ūdens bāzes lakas.
- Uz ūdens bāzes izgatavoti poliuretāni ātrāk izžūst un mazāk smaržo, bet dažos skujkokos tie var nedaudz paaugstināt koksnes graudus. Tā nav problēma, jo blīvēšanas process starp pārklāšanu palīdzēs saglabāt vienmērīgu gala apdari. Lielākie plusi, izmantojot lakas uz ūdens bāzes – tām praktiski nav smaržas.
- Poliuretāni, kuru pamatā ir šķīdinātāji, ļoti ātri nožūst, bet ir arī ļoti smirdoši, pateicoties augstajam gaistošo organisko savienojumu saturam. Lakas, kuru pamatā ir šķīdinātāji, parasti tiek izmantotas tikai tur, kur nepieciešama ļoti stingra un ātra sacietēšana, piemēram, bāru virskārtas, sporta zāles un nakts klubi. Lakas, kuru pamatā ir šķīdinātāji, var būt satraucošas iesācējiem, kuriem nav pieredzes.
- Vienmēr jāpielieto laka uz tukša koka. Teorētiski jums vajadzētu būt iespējai lakot jau nolakotu grīdu, bet vienmēr pastāv iespēja, ka 2 veidu lakas var reaģēt savā starpā. Ja tas ir mēģinājums, vienmēr veiciet testu uz laukuma, pagaidiet 24 stundas, pēc tam veiciet pārbaudes skrāpējumu, lai pārliecinātos, vai jaunā laka ir pielipusi vai pielīmēta pie vecā apvalka.
- Nekad nekratiet poliuretāna lakas trauku, neatkarīgi no tā, vai tā ir eļļa, šķīdinātājs vai ūdens bāzes laka. Kratot to, tas piepildīsies ar gaisa burbuļiem, kas pieturēsies pie produkta lietošanas. Tā vietā viegli samaisiet to starp katras kārtas ieklāšanas.
- Vienmēr strādājiet tīrā, bez putekļiem, labi vēdinātā telpā. Ja jūs lakojat grīdu, atveriet logus un durvis, bet mēģiniet pēc iespējas samazināt caurvējus, ja tie uz jūsu apdares pūš.
- Poliuretānus uz eļļas bāzes var atšķaidīt ar minerālu spirtiem, taču tas parasti nav nepieciešams. Gandrīz vienmēr to labi izmanto tieši no skārda bundžas.
- Uzklājot laku, neatkarīgi no tā, vai tā ir eļļa, laka uz šķīdinātāja vai ūdens bāzes, varat nopētīt apdari no dažādiem leņķiem. Dažāds gaismas daudzums un pats gaismas virziens ļauj vieglāk pamanīt vietas, kur jaunais segums nav līdzeni noklāts..
Kā uzklāt poliuretāna lakas uz eļļas bāzes?
Izmantojiet smalku saru suku, tīru drāniņu – uzmanieties no lētām sukām, kuras bieži vien atstāj neizskatīgus matiņus, kā arī izdara acīmredzamas pārklāšanas pēdas.
Laku klājat vienā virzienā ar koka graudiem un nelieciet to pārāk biezi. Izmantojiet garus otas vilcienus, kas palīdz atbrīvoties no visiem izstrādājuma burbuļiem. Visiem sīkiem burbuļiem, kas palikuši procesa beigās, vajadzētu ātri pazust.
Kā uzklāt poliuretāna lakas uz ūdens bāzes?
Uzklājiet ļoti plānu kārtu ar smalku suku vai putu spilventiņu. Darbs tajā pašā virzienā kā koksnes graudi. Pirmajam pārklājumam vajadzētu nožūt pāris stundu laikā. Tā kā starp mēteļiem nav viegli dabūt līdzenu virsmu, parasti to dara profesionāļi, jo tas var palīdzēt panākt vienmērīgāku virsmu. Ja izmanto grunti, parasti pietiek ar 2 kārtām uz ūdens bāzētas lakas. Ja neizmanto grunti, optimālai aizsardzībai var būt nepieciešami 3 slāņi.
Kā uzklāt poliuretāna lakas uz šķīdinātāja bāzes?
Uzklājiet plānu kārtu ar smalku suku vai mikrošķiedras veltni. Darbs tajā pašā virzienā kā koksnes graudi. Visu laiku uzturiet istabu labi vēdinātu, atverot durvis un logus, un ņemiet vērā ātrās žūšanas laiku. Tāpat kā ar ūdens bāzes lakām, ja tiek izmantota gruntēšana, parasti pietiek ar 2 pārklājumiem ar šķīdinātāju bāzes laku. Ja neizmanto grunti, optimālai aizsardzībai var būt nepieciešami 3 slāņi.
Koka grīdas sagatavošana
- Jo labāk jūs iztīrīsit istabu pirms darba uzsākšanas, jo labāka būs tās apdare. Profesionāļi pat notīra sienas un griestus, lai 100% pārliecinātos, ka putekļu ir minimāli.
- Nomājiet speciālu grīdas slīpmašīnu un jūs viegli varēsiet slīpēt līdz pat grīdas malām, nenoliecoties uz rokām un ceļgaliem.
- Ja nepieciešams vai vēlaties, aizpildiet visas grīdas dēļu nepilnības.
- Atkarībā no grīdas stāvokļa, iespējams, vajadzēs sākt slīpēt ar rupjāku smilšpapīru. Sāciet no istabas viena gala. Vēlāk izmantojiet mazāk rupju smilšpapīru, parasti apmēram 120 līdz 150 abrazīvu, lai iegūtu jauku, gludu virsmu.
- Vispirms drošība … kad maināt papīru, vienmēr atvienojiet slīpmašīnu no elektrotīkla.
- Ļaujiet putekļiem nostāties un pēc tam kārtīgi nosūciet, lai atbrīvotos no netīrumiem. Pēc tam virsmu notīriet ar lupatiņu un balto spirtu un ļaujiet tai kārtīgi nožūt.
- Neatkarīgi no tā, vai izmantojat otu, audumu vai spilventiņu, uzklājiet divus līdz trīs laku slāņus ar pietiekamu žāvēšanas laiku starp tiem – pārbaudiet lakas ražotāja ieteikumus. Ja tas nav pilnībā izžuvis, to sajutīsiet lipīgu. Pārliecinieties, ka uzklājat produktu mazos laukumos, kas ir 1-2 kvadrātmetri vienlaikus.
- Pēc darba pabeigšanas, vismaz dienu nestaigājiet pa grīdu.