Āra koka iekrāsošana un aizzīmogošana
Neatkarīgi no tā, vai tas ir apstrādāts ar spiedienu, ciedrs, ciprese, sarkankoks vai pat augstas klases eksotiska cietkoka koksne, pareiza kopšana uzturēs un pasargās āras koku un uzturēs to labā formā gadiem ilgi. Āra koka iekrāsošana un aizzīmogošana ir vieni no labākajiem veidiem, kā to pasargāt no laikapstākļu dažādās ietekmes.
Zini savus pārklājumus
Visizplatītākais āra koka pārklājums ir caurspīdīga eļļa. Šie ūdens atgrūdošie konservanti aptur pelējumu, un daži produkti satur ultravioletās gaismas absorbētājus, kas aizsargā no saules iedarbības. Pieejami gan uz eļļas, gan uz ūdens bāzes, sveķi iekļūst koksnes porās, lai nodrošinātu pigmentu un bloķētu laika apstākļu postošo iedarbību, vienlaikus ļaujot dabiskajam koka graudam un faktūrai spīdēt.
Otrā kategorija ir plēvi veidojošs hermētiķis, kas piestiprinās pie koksnes virsmas, piemēram, krāsas vai šellaka. Šie izstrādājumi nodrošina spīdīgu koksnes izskatu, vienlaikus ļaujot dabīgajiem graudiem parādīties to faktiskā izskatā. Pieejami ar eļļas vai ūdens bāzes apdari, tie veido izturīgu, skaistu, satīna virsmu. Lai mainītu koksnes krāsu un pievienotu aizsardzību pret UV starojumu, tiek pievienoti pigmenti. Vietās, kuras pakļautas regulārai staigāšanai, jāizvairās no plēvi veidojošiem hermētiķiem, jo nodilums var izveidoties arī caur plēves pārklājumu.
Āra koka pārklājumus parasti veido ar ūdeni vai eļļu. Lielākajai daļai hermētiķu uz ūdens bāzes, ir sīkas pigmenta un sveķu daļiņas, kas ļoti cieši pieķeras, kad apdare izžūst, līdzīgi kā raibai segai. Ar eļļas bāzes apdari sīkās daļiņas ķīmiski saplūst vienā lielā, loksnei līdzīgā vielā, kas iegūst drošāku apdari un ir mazāka iespējamība, ka tiks izveidots dzintara krāsas tonis. Pārbaudiet produkta etiķeti, lai pārliecinātos par pārklājuma kvalitāti, meklējot atsauces uz “nedzeltējošām” īpašībām.
Ūdens bāzes apdari parasti raksturo to lietošanas ērtība. Salīdzinot ar eļļas bāzes hermētiķiem, tās ir vieglāk sakopjamas, tās mazāk smako un tās bieži ir lētākas. Tomēr lielākajai daļai ūdens bāzes pārklājumu ir nepieciešams vairāk pārklājumu un tie joprojām nav tik ilgi, salīdzinot ar pārklājumiem uz eļļas vai “alkīda” bāzes, kas parasti nodrošina ilglaicīgāku koksnes konservēšanas izturību.
Jauna koksne
Pirms krāsošanas vai blīvēšanas, ļaujiet jaunajai ar spiedienu apstrādātajai koksnei nožūt. Zāģmateriālu apstrāde ar ūdens saturošiem konservantiem atstāj koksnē mitrumu.
Tāpēc svaigi zāģmateriāli no piegādātāja pie klienta bieži nonāk mitrā veidā, un mitrums var kavēt krāsu uzņemšanu. Lai krāsas un traipu pārklājumi būtu vislabākie, ļaujiet apstrādātajai koksnei nožūt 2–4 nedēļas pirms uzklāšanas. Ir grūti precīzi noteikt, cik ilgi apstrādātai koksnei vajadzēs izžūt, un daudz kas ir atkarīgs no tā, cik daudz laika ir pagājis kopš kokmateriālu apstrādes, saules iedarbības, apkārtējiem laikapstākļiem utt.
Koksnei ar dabīgiem konservantiem, piemēram, rietumu sarkanajam ciedram, cipresei un sarkankokam, nav nepieciešams tik daudz žāvēšanas laika, jo koksne nekad netika apstrādāta ar spiedienu un konservantu.
Pretēji plaši izplatītam uzskatam, jauna koksne joprojām ir jātīra, lai noņemtu jebkādu izstrādes nelīdzenumu, kas radusies graudu saspiešanas procesa laikā un var izraisīt traipu peldēšanu vai izdalīšanos bez absorbcijas. Notīriet virsmu ar skābekļa balinātāju.
Laika apstākļi
Kad koksne tiek pakļauta saules gaismai, ultravioletie stari laika gaitā var sabojāt koksnes šķiedras, kā rezultātā virsma kļūst pelēka. Tiešākais veids, kā atjaunot izskatu, ir virsmu slīpēt vai mazgāt ar spiedienu. Tomēr slīpēšana var būt ļoti grūta un laikietilpīga un mazgāšana ar spiedienu var noņemt pelēko krāsu, bet var izraisīt virsmas izplūšanu vai šķembu veidošanos, radot “pieskāriena” risku vietām, piemēram, klāja virsmām, kur cilvēki var staigāt basām kājām. Lietojot mazgātāju, ierobežojiet spiedienu līdz ne vairāk kā 1000 vai 1 200 PSI.
Daži atsevišķi dēļi var būt stipri ietekmēti ar laikapstākļiem. Nomainiet tos pilnībā, notīriet esošos dēļus, pēc tam notraipiet tos visus, lai tie sakristu.
Koks ar veco eļļu
Parasti vislabāk ir noņemt veco hermētiķi, pirms jauna uzklāšanas, it īpaši, ja maināt produktus vai krāsas. Vecais lakojums parasti parādīsies caur hermētiķi, atstājot pūtītes plankumus finišā. Pirms caurspīdīgās eļļas uzklāšanas, pilnībā jānoņem “plēvi veidojošie” traipi. Tomēr, ja jūs plānojat apstrādāt ar vienādu krāsu un tāda paša veida eļļu (un jūsu klājs ir pienācīgā stāvoklī), iespējams, varat to panākt, veicot rūpīgu tīrīšanu. Kā vienmēr, ņemiet vērā ražotāja ieteikumus par labāko praksi.
Ja uz klāja ir izveidojušies veci traipi, jums, iespējams, tie būs jānoņem ar kaut ko stiprāku nekā skābekļa balinātāju. Traipu noņēmēji ir kodīgāki, taču tie noņem lielāko daļu laika apstākļu traipu vienā piegājienā. Pēc tam, kad klājs ir izžuvis, mazus, nelīdzenus traipu plankumus var noņemt ar rokas slīpmašīnu.
Kondicionēšana
Bieži nepamanīts solis projektēšanai ārpus telpām ir koka balinātāja uzklāšana. Šie ķīmiskie līdzekļi atver koksnes graudus, lai uzlabotu eļļas iekļūšanu un palīdzētu atjaunot koksnes izskatu pienācīgā stāvoklī. Izstrādājumu var vienkārši izsmidzināt uz koka virsmas, dodot dažas minūtes, lai tas darbotos kā „burvju” šķidrums un pēc tam noskalot, pielietojot ļoti mazu darbu.
Pēc jebkādas ķīmiskas apstrādes, koksnes tīrīšanai un sagatavošanai izmantojiet daudz ūdens, lai pilnībā noņemtu produktu pēdas, un pēc tam ļaujiet tai nožūt, pirms eļļas vai blīvējuma uzklāšanas.
Ieteikumi
Vienmēr rūpīgi samaisiet hermētiķi, lai vienmērīgi sajauktu cietās vielas daļiņas un visā projektā nodrošinātu vienmērīgu krāsu toni.
Gan horizontālām, gan vertikālām struktūrām, uzklāšana ar suku ir vislabākā metode eļļas / blīvētāju uzklāšanai, jo sariņi vienmērīgi iespiež produktu koka graudā, lai palielinātu absorbciju. Izmantojot smidzinātāju vai veltni, traipu var uzklāt ātrāk, taču abas šīs metodes lielu daļu traipu atstāj uz virsmas bez pienācīgas iespiešanās porās. Šis virspusējais izstrādājums var nolietoties nevienmērīgi, tāpēc, lai iegūtu visatbilstošāko izskatu un vislabāko aizsardzību, jums tas joprojām jāieeļļo koka graudos.